Pierwsze dni maja w Polsce są dniami wyjątkowymi. 1 Maja-Międzynarodowe Święto Pracy, 2 Maja- Dzień Flagi RP; Święto Polonii i Polaków poza granicami Polski, 3 Maja-Święto Konstytucji.

Uroczyście i podniośle w  pierwsze dni majowe było w Polskiej Szkole Społecznej im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Uczcić Święto Polonii i Polaków poza granicami Polski postanowiliśmy w sposób niebanalny. Przeprowadziliśmy w tym dniu Dyktando Polskie pt. „Historia Polski w opowieściach o stolicach”. W dyktandzie wzięło udział 100 osób na 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości! Jednym z warunków uczestnictwa w dyktandzie było ubranie się w kolorach bieli i czerwieni. Dyktando było świetną zabawą, jak i możliwością popisania się przed rówieśnikami. Organizując to dyktando, akcentowaliśmy uczniom jak ważna jest czystość języka polskiego. Po napisaniu dyktanda uczniowie chętnie pozowali do wspólnego zdjęcia. Wręczono również nagrody uzdolnionym uczniom, którzy brali udział w konkursach międzynarodowych. Uroczyste obchody Święta Polonii i Polaków poza granicami Polski zwieńczyła msza św. w intencji Ojczyzny, żywych oraz zmarłych Polaków z Grodzieńszczyzny. Swoim śpiewem mszę św. upiększył  chór „Grodnianie”.
Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się natomiast od uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, a upiększyła ową uroczystość nasza znamienita „Wesoła Gromadka”.
W polskiej tradycji 3 maja jest dniem radosnego świętowania. W Polsce organizuje się szereg uroczystości i pochodów, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
„Vivat Maj, 3 Maj!”
31880895_1424386641001030_4181304920701403136_n
„Kogo wstyd matki, ojców i braci,
Niech się z swojego kraju natrząsa:
Ja zaś z ojczystej chlubny postaci,
Żem jeszcze Polak, pokręcę wąsa”

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji!

IMG_8746
Augustyna Pietraszko odbiera z rąk Pani Dyrektor Heleny Dubowskiej nagrodę i dyplom za zajęcie 2 miejsca w II międzynarodowym konkursie plastycznym „Sercem zawsze przy Polsce”

 

zdjęcia: Andrzej Ejwind, Natalia Biełan