2 maja 2018r. w Polskiej Szkole Społecznej im. św. Jana Pawła II  po raz kolejny odbył się konkurs ortograficzny „Dyktando Polskie 2018” dla uczniów klas 9-11.

IMG_8799

Witając uczniów i grono pedagogiczne dyrektor szkoły Helena Dubowska zaznaczyła, że wypełniony pułapkami tegoroczny tekst jest inspirowany 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nieprzypadkowa jest również tegoroczna liczba uczestników: 100 osób na 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nauczyciel-koordynator konkursu, Anna Zagdaj, przypomniała uczniom, że podczas pisania dyktanda nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, słowniki itp.). Natomiast nauczycielka języka polskiego, Anna Litwinowicz, podkreśliła, że kto popełnia błędy ortograficzne, często jest dyskwalifikowany przez innych jako osoba niekompetentna, mająca braki w wykształceniu, z której zdaniem nie warto się liczyć, zachęcając w ten sposób uczniów częściej sięgać do słowników ortograficznych.

Jednym z warunków uczestnictwa w dyktandzie było ubranie się w kolorach bieli i czerwieni. Po napisaniu dyktanda uczniowie chętnie pozowali do wspólnego zdjęcia.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie cennych nagród odbyło się 4 maja. Historyk i krajoznawca, Józef Porzecki, pogratulował uczniom i nauczycielom świetnych wyników z języka polskiego.

Wyniki szkolnego konkursu ortograficznego „Dyktando Polskie 2018”:

I miejsce – Marta Fortulańska; naucz. Anna Litwinowicz (nagroda- iPhone SE 32 GB )
II miejsce – Weronika Kołosza; naucz. Agnieszka Moroz (nagroda- PowerBank 12000 mAh)
III miejsce ex aequo – Złata Wasilewska, Tatiana Mazajło; naucz. Anna Zagdaj (nagroda- PowerBank 10000 mAh)

Wyróżnienia:

Ewelina Bondarenko; naucz. Anna Zagdaj

Jerzy Tołoczko; naucz. Anna Litwinowicz

Antoni Bartasz; naucz. Anna Zagdaj

Wyróżnienia (uczniowie, którzy pobierają naukę języka polskiego przez rok):

Daria Skrebiec; naucz. Agnieszka Moroz

Polina Michajłowska; naucz. Helena Dubowska

Wioletta Subotkiewicz; naucz. Anna Litwinowicz

Anna Kuchta; naucz. Anna Litwinowicz

Weronika Sokołowska; naucz. Anna Litwinowicz

Współorganizatorami zmagań z ortografią jest Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie oraz ZSP nr 2 w Gnieźnie.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom – Fundacji „Polacy znad Niemna”, ZST w Częstochowie, ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie za ufundowanie atrakcyjnych nagród dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie.

Dyktando było świetną zabawą, jak i możliwością popisania się przed rówieśnikami. W te dni majowe nie zabrakło uśmiechów zwycięzców, nagród i oczywiście… błędów, ale tylko ten, kto nie robi nic, ich nie popełnia. Gratulujemy więc bez wyjątku wszystkim uczestnikom!

Zdjęcia: Andrzej Ejwind